Следният принос е от друг автор.

Нанотехът е технологията на много малкия. Става въпрос за строителните материали атом от атом в по -големи структури с полезни имоти, които могат да бъдат разгърнати във всичко, от нашите автомобили до нашите тела. Досега не сме виждали много изрично „нанотехнологични“ продукти, но те са на път да пазарят, докато говорим.

Графенът е най -известният от всички нанотехнологични продукти в разработка. Графитното производно – един лист въглеродни молекули, подредени в шестоъгълна решетка – е 200 пъти по -силна от стоманата, теглото за тегло, перфектен проводник на електричество, прозрачен (въпреки че графитът е черен) и се огъва. Приложенията в потребителската електроника и тежката индустрия са почти безкрайни, но има друго място, на което скоро можем да видим Graphene: The Home.

Но къде точно? Как нанотехът може да помогне да превърнем домовете ни в нещо фундаментално ново?

Елиминиране на всички замърсители от чешмяна вода
Тъй като жителите на Флинт, Мичиган, знаят твърде добре, обществените водоснабдявания не винаги са свободни от замърсители. Но проблемът с токсините не се ограничава до този малък град в пояса на ръждата: можете да намерите токсични продукти в практически всички публично доставени вода в САЩ. Разбира се, нивата на неща като живак и кадмий не са достатъчно високи, причиняват непосредствени проблеми, но повечето хора биха предпочели тези метали да излязат от телата си, а не в.

Настоящите филтри за вода са доста добри в отърваването от тези частици. Но в бъдеще ще бъде възможно да се проектират филтри на атомно ниво с химичните свойства, за да се позволи на водата да преминава, като същевременно се предотвратява по -големи, тежки метални молекули да правят същото. В момента филтрите могат да филтрират само размерите на частиците до минимална разделителна способност и толкова много ще оставят много малки токсини да изтичат във вашето водоснабдяване.

Лесно чисти кухненски повърхности
Някои съвременни дивани вече имат „охраната“-тънко покритие, което предпазва материала отдолу от изгаряне. Но скоро можехме да видим подобна технология, която се показва на кухненските повърхности. Идеята е да се приложат тънък слой от титанови диоксидни наночастици върху работен плот, който ще предотврати проникването на водата или петна от материала. Теоретично вече няма да се налага да покривате дървени работни повърхности в слой пластмаса, за да предотвратите проникването на хранителните отпадъци и изгниването на дървесината. Всичко, което трябва да направите, ще бъде да се отнасяте към плота с наночастици и това ще запази водата и ще осигури защита на антикорх,

Краят на нашествията с насекоми
В момента домовете ни са по същество огромни кошери, които чакат да бъдат заети. Всички видове шест и осем крака приятели искат да използват нашите домове за своята топлина и относителна безопасност от хищници, според www.animalcontrolspecialists.com. Нанотехнологиите обаче обещават да предотвратят всичко това.

Един от проблемите със съществуващите системи за отбрана на насекомите е, че те разчитат на конвенционални материали. Насекомите имат мощни челюсти и затова обикновено са в състояние да си проправят път през тези материали и във вътрешността на вашия дом. В момента, в който един филтър се провали, останалото е безполезно.

Нанотехнологиите обаче обещава да промени всичко това. Наноматериалите могат да бъдат произведени, за да бъдат много по -силни от обикновените филтри и въпреки това също толкова леки и евтини. Наноматериалите ви пречат да се налага да подреждате дома си с потенциално токсични химикали или панели с дебелина с един инч.

Улавяне на злонамерените химикали при измиването
През целия ден дрехите ни улавят и съхраняват хиляди частици от околната среда. Някои от тези частици по същество са безобидни, като мъртви кожни клетки, но други могат да бъдат токсични, като дизелови емисии или частици от цигарен дим.

Понастоящем тези частици се пробиват в пералнята, когато миете дрехите си. Но нанотехнологиите в праховия прах сега променят всичко това. Някои прахове за миене съдържат зеолити, според www.theconversation.com, вид частица, която има много порести дупки. Когато тези частици влизат в контакт с отломки в дрехите ви, те ги улавят в структури, подобни на клетки, като им пречат да бъдат освободени обратно в миенето.

По -добра сигурност на вратата
Ако днес искате сигурна входна врата, трябва да купите нещо сериозно тежко. Обикновено сигурна входна врата означава жертва на естетика за безопасност. Тези неща са дебели и тежки.

Но с нанотехнологиите това може да се промени. В бъдеще може вече да няма нужда от увеличаване на теглото, за да се увеличи силата: материалите могат да бъдат проектирани със сила от самото начало.

Вече виждаме възхода на нано-проектираните материали в спортното оборудване. Някои велосипеди, например, сега използват графенови люспи в рамката, за да подобрят твърдостта и да намалят теглото. А голф клубовете също използват графен, за да подобрят усещането на клуба, докато се люлее през топката.

Но в крайна сметка, ако учените могат да измислят какНаправете графен в мащаб, можехме да видим много по -сигурни врати и вратата на вратата. Надеждата е, че вратите и техните рамки ще бъдат толкова силни, че принуждаването на врата вече няма да е възможно – поне не без механична помощ от машина.

Външна боя, която не избледнява
Един от проблемите с външната боя е, че той безспорно ще избледнее с течение на времето. UV лъчите от слънцето увреждат пигмента, причинявайки го на жълто и тъпо, губейки блясъка си. Но учените сега работят върху специални нанотехнологии, които могат да осигурят боя с UV защита, поддържайки гаража или навеса ви да изглеждат най -добре за много години напред. Надеждата е, че наноматериалът ще отразява UV лъчите далеч от основната боя, защитавайки я така, че да продължи по -дълго.

Дрехи, които не миришат
Можете ли да мислите да носите чифт чорапи, които не миришат след седмица? вероятно не. Но науката намира начини да предотврати малките частици, които причиняват миризми да навлизат някога във влакната на материала. Идеята е да се добавят сребърни наночастици, които убиват бактериите, когато влизат в контакт с материала, като им попречи да изхвърлят миризливи отпадъчни продукти. Дори и днес виждаме ранните итерации на продукти като тези, така че ерата на това, че трябва да сменяте дрехите си редовно, може да приключи.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>